Vid fel och brister kontakta oss gärna på info@resultattavlan.se Vi kommer inte hinna fixa något till den pågående tävlingen men förhoppningsvis till nästa tävling.

VälaMaster 2021

Senior

Pos Nr Namn Bil Klubb Anmälare 1 2 3 4 5 6 7 Totalt C B A
1 52 Jesper Månsson Saab SMK Helsingborg Hagestig Motorsport 0 5 4 7 5 7 14 46 1A
2 72 Freddy Malmberg Toyota Ljungby MK Team magic racing 0 5 7 7 7 7 3 43 2A
3 82 Dennis Gudmundson Saab Christianstad RC BARUM RACING 4 2 7 7 4 7 14 45 3A
4 60 Sebastian Klyft Volvo Eslövs MK 5 5 7 7 7 0S 14 45 4A
5 31 Simon Nilsson Volvo SMK Örkelljunga 7 4 5 5 2 7 14 44 5A
6 20 Petter Karlsson Opel Tjust MK Hagestigs motorsport 5 7 5 7 3 0E 7 34 1C 1B 6AB
7 6 Marcus Hansson Peugeot SMK Helsingborg 4 4 5 3 7 5 14 42 2B
8 65 Emil Nilsson Saab Eksjö FRC 7 4 4 3 7 7 7 39 3B
9 78 Björn Abrahamsson Saab SMK Örkelljunga 4 5 4 4 5 5 14 41 4BV
10 37 Andreas Persson Opel Simrishamns MK Team Lasses Trafikskola Sjöbo 1 4V 5 4 5 7 14 40 5B
11 63 Niklas Johansson Saab Målilla MK 5 4 7 3 5 4 14 42 6B
12 1 Tom Edvardsson Saab Christianstads RC Barum Racing 5 7 7 4 0B 2 7 32 2C
13 29 Håkan Johansson Volvo Eslövs MK 0SB 7 5 4 5 2 7 30 3CB
14 41 Fredrik Salsten Volvo Fjärås MK Salsten Racing 3 7 7 7 3 7 0SV 34 4CB
15 40 Lennart Bergstedt Fiat Hästveda FRC Pf motorsport för barn med cancer 4 0E 2 4 0E 7 14 31 5CB
16 64 Magnus Örum-Gad Volvo Lessebo MK 4V 3 0S 7 5V 7 4 30 6CS
17 68 Morgan Johansson Volvo SMK Helsingborg 2 7 5 7 7 5 5 38
18 87 Markus Hansson Opel Karlskrona AK 7 7 4 7 7 3 3 38
19 22 Jan-Ove Klyft Volvo Eslövs MK 2 5 2 7 4 3 14 37
20 49 Filip Gudmundson Saab Christianstads Racingklubb Barum racing 7 7 7 5 2 5 4V 37
21 81 Linus Larsson Audi Svedala MK 5 3V 7 0B 1 4 14T 34
22 38 Robin Nilsson Volvo Eslövs MK BARUM RACING 2 2 5V 7 4 7 7 34
23 42 Viktor Jacobsson Saab SMK Helsingborg 7 5 0B 5 5 5 5 32
24 62 Bengt Svensson Saab Kristianstads FRC Bil & Maskin Degeberga AB 7 4 4 5 7 5 0B 32
25 8 Johan Runesson Audi Kalmar MK 3 7 4 1 4 5 7 31
26 45 Peter Kjellkvist Saab Kristianstads FRC BARUM RACING 7 3 4 3 7 0B 7 31
27 83 Dennis Hedström Saab Eslövs MK Barum Racing 7 7 0S 5 0B 4 7 30
28 4 Jimmy Gudmundson Saab Christianstads RC BARUM RACING 1 5 3V 4 7 2 7 29
29 54 Benny Olsson Saab SMK Helsingborg Hagestig Motorsport 7 3 7 2 5 0SV 5V 29
30 80 Neo Bjärgestad Volvo Kalmar MK 3 0B 5 5 7 5 4 29
31 19 Johan Olofsson Saab SMK Helsingborg 4 4 4 4 4 5 4 29
32 56 Martin Mårtensson Volvo Eslövs MK 5 3 2 4 7 0B 7 28
33 70 Erik Walter Volvo Asarums MS 5 5 4 5 3 2 4 28
34 69 Tom Persson Saab SMK Helsingborg 7V 2 5 0SB 4 4 5 27
35 27 Niklas Olsson Audi Tomelilla MK 5 4 3 5 3 2 5 27
36 73 Markus Karlsson Opel Gnesta MK TEAM APELSIN 0S 7 7 3 3 7 0B 27
37 44 Magnus Nilsson Volvo Eslövs MK 5 5 4 7 0B 5 0B 26
38 13 Anton Held Volvo Tomelilla MK 3 3 3 2 4 4 5 24
39 75 Måns Örum-Gad Volvo Lessebo MK 7 0B 7 5 5 0B 24
40 18 Anders Larsson Ford SMK Helsingborg 3 3 2 2 3 3 7 23
41 43 Jörgen Hildingsson Volvo Kristianstads MK 4 5 2 4 3 0B 5 23
42 50 Edvin Johnsson Saab Tomelilla MK 0S 4 3 5 4 3 3 22
43 26 Christian Pedersen Opel Christianstads RC BARUM RACING 2 1 3 5 2 4 4 21
44 3 Stefan Persson Saab SMK Helsingborg 2 4 3 3 1 3 4 20
45 53 Roger Olsson Peugeot Tomelilla MK 0S 5 2 5 4 4 0B 20
46 67 Elof Persson Saab Grimslövs MS BARUM RACING 5 4 5 2 3 1 0B 20
47 46 Linus Persson Volvo SMK Helsingborg Team Rallysaft 0B 2 1 3 5 3 5 19
48 14 Eddie Persson Volvo Eslövs MK Team Magic Racing 4 3 0SB 4 4J 4 0B 19
49 23 Niclas Riesbeck Volvo Eslövs MK 0B 0E 3 3 2 5 5 18
50 7 Peter Björk Volvo Tomelilla MK 3 3 0S 2 4 4 2V 18
51 11 Michael Helge Nissan Eslövs MK Michael 2 3 3 4 0B 0E 5 17
52 55 John Alfson Volvo Lessebo MK 0B 7 5 3 0B 2 0B 17
53 2 Rasmus Johansson Saab Pilatorps MK 5 0B 5 2 1 0B 3 16
54 59 Tobias Johansson Volvo Tomelilla MK 4V 2V 1 0S 3 0SV 4 14
55 28 Anders Larsson Saab Eslövs MK 0S 3 7V 1 0B 3 0B 14
56 61 Roland Olsson Volvo Tomelilla MK 0B 1 0B 2 1 4 4 12
57 57 Linus Lidén Volvo SMK Helsingborg 3 3 3 0SB 3 12
58 33 Moltas Olofsson Volkswagen Asarums MS 0B 2 1 2 4 0B 2 11
59 21 Johnny Nilsson Volvo SMK Helsingborg 3 0SV 2 1 2 3 0B 11
60 88 Alexander Byrskog WV Lessebo MK 2 7 2 0B 0B 0E 0E 11
61 32 Jimmy Johnsson Mazda Kristianstads FRC 2 5 3 0B 10
62 30 Lukas Wernersson Saab Laholms MK 0B 0E 0E 4 2 0E 3 9
63 24 Emil Jönsson Volvo SMK Helsingborg Team rallysaft 1 2 3 3V 0E 0E 0B 9
64 74 Christian Nilsson Volvo Osby MK 3 1 2 3 9
65 16 Sebastian Andersson Volvo Laholms MK 3 0E 4 2 0B 9
66 76 Jan Nilsson Saab SMK Helsingborgs 4 1 4 0B 9
67 35 Peter Lundell Volvo Tomelilla MK Lundells Motorsport 5 2 0E 0E 0E 0E 0E 7
68 86 Nathalie Petersson Saab SMK Helsingborg 2 2 0B 4
69 79 Rasmus Sörliden BMW Christianstad RC Barum racing 3 0E 3
70 66 Joel Einarsson Citroen Christianstads RC BARUM RACING 0S 0E 0E 1 0B 0E 1
71 58 Bo Danielsson Ford SMK Helsingborg 0E 0E 0

Uteslutna förare

Nr Namn Bil Klubb
84 Timmy Greij Ford Tomelilla MK

Junior

Pos Nr Namn Bil Klubb Anmälare 1 2 3 4 5 6 7 Totalt C B A
1 301 Wille Örum-Gad Volvo Lessebo MK 4V 7 2 4 5 5 14 41 1A
2 304 Anton Persson Mitsubishi Tomelilla MK Team magic racing 5 7 7 3 5 4 7 38 2AV
3 314 Oliver Ekholm Saab SMK Helsingborg 7 4V 5 0B 4 5 5 30 1B 3A
4 313 Hanna Svensson Saab Kristianstads FRC Bil & Maskin Degeberga AB 7 5 7 3 4 2 7 35 4A
5 309 Hugo Bergstedt Fiat Hästveda FRC Pf motorsport för barn med cancer 7 5 5 4 3 7 4 35 5A
6 306 Melwin Mattisson Volvo Vimmerby MS 3 0B 2 7 7 7 14 40 6A
7 315 Jonas Eckhoff Volvo SMK Helsingborg Team Rallysaft 5 7 4 7 5 1 3 32 2B
8 302 Anna Lundell Volvo Tomelilla MK Lundells motorsport 0E 0E 4 5 7 4 4 24 1C 3B
9 310 Tindra Hansson Ford SMK Helsingborg Bil & Maskin Degeberga AB 0B 0JB 4 5 4 5 14 32 4BE
10 305 Melvin Bergstedt Fiat Hästveda FRC Pf motorsport för barn med cancer 2 5 2 1 3 7 7 27 5BE
11 311 Marina Hult Saab SMK Helsingborg BARUM RACING 5 4 5 5 7 3 4 33 6BE
12 303 Teres Klyft Saab SMK Helsingborg 3 3 7 4 0B 3 3 23 2C
13 312 Lukas Jönsson Volvo Eslövs MK 4 3 3 7 3 2 5 27 3C
14 308 Max Bjerstedt Saab Jönköpings MK BARUM RACING 4 2 3 2 0B 4 5 20 4C
15 316 Paulina Hult Volvo SMK Helsingborg BARUM RACING 2 3 3 2 0E 3 3 16 5C
16 307 Nicklas Klyft Volvo SMK Helsingborg 0E 4 1 3 2 0B 2 12 6CB
17 318 Maja Karlsson Volvo Målilla MK 3V 2 1 2 2 2 0E 12

Dam

Pos Nr Namn Bil Klubb Anmälare 1 2 3 4 5 6 7 Totalt C B A
1 614 Sofie Fors Toyota Ljungby MK Team magic racing 0B 3 7 7 5 7 14 50 1A
2 616 Josefina Stigsson Opel Christianstads RC BARUM RACING 0 4 7 3 5 7 14 47 2A
3 604 Angelica Edvardsson Opel Kristianstads FRC Barum Racing 5V 5 7 0B 7 5 5 34 3A
4 601 Veronica Salsten Saab Fjärås MK Salsten Racing 7 7 5 7 7 3V 7 43 4A
5 613 Olivia Chronwall Saab Dalby MK 4 5 4 4 5 7 14 43 5A
6 622 Pernilla Christensson Saab Sjöbo MK Team Magic Racing 5T 7 7 5 7 0B 2 33 1B 6AB
7 619 Emelie Sandström Saab Målilla MK 5 7 4 4 5 4 4 33 2B
8 617 Charlotte Pettersson Opel Kristianstads FRC 2 4 3 3 7 1 7 27 3B
9 618 Lindha Borg Peugeot Kristianstads FRC 4 0SB 3 2 4 5 14 32 4B
10 608 Malin Holmbom Saab Tjust MK Hagestigs Motorsport 4 2 2 5 3 7 3 26 1CV 5BB
11 625 Felicia Bendroth Saab Tomelilla MK 5 7 3 7 1 5 2 30 6BE
12 606 Maria Mårtensson Volvo SMK Helsingborg Team Rallysaft 7 0B 1 1 1 5 7 22 2C
13 615 Sara Leise Volvo Eslövs MK Team Magic Racing 3 4 4 5 2 4 4 26 3C
14 611 Ann Greij Volvo Tomelilla MK 2 3 5 1 4 3 7 25 4C
15 612 Annika Klyft Saab Eslövs MK 3 4V 2V 4 3 3 5 24 5CT
16 605 Sanna Jönsson Saab SMK Helsingborg 3 5 3 2 4 1 3 21 6C
17 623 Cecilia Adermark Saab Christianstad RC Barum racing 4 5 5 5 0B 2 0B 21
18 607 Madelene Persson Saab SMK Helsingborg 3 3 2 7 1 4 0SB 20
19 620 Filippa Björklöv Saab Sjöbo MK 1 0B 5 4 2 2 5 19
20 624 Pernilla Riesbeck Volvo Eslövs MK 0E 0E 2 2 3 3 5 15
21 603 Ann-Margret Svensson Mitsubishi Tomelilla MK Team Graneborg 1 3 1 3 3 4 0S 15
22 602 Camilla Riesbeck Audi Tomelilla MK 0S 0E 1 3 4 2 4 14
23 621 Kajsa Paulsson Olsson Saab SMK Helsingborg 1 1 1 2 2 1 4 12
24 626 Caroline Tillgren Volvo Christianstads RC Barum Racing 2 2 4 0B 2 2 0E 12

Veteran

Pos Nr Namn Bil Klubb Anmälare 1 2 3 4 5 6 7 Totalt C B A
1 805 Mattias Andersson BMW Älmhults MK 0V 7 7 4 5 7 7 42 1A
2 803 Johan Söderberg Opel Fjärås MK 0 7 7T 7 7 5 7 44 2A
3 816 Niklas Mårtensson Volvo Eslövs MK 7 5 5 4 3 4 14 42 3A
4 814 Per-Erik Larsson Mitsubishi Tomelilla MK Team Graneborg 7 7 7 0TB 7 7 5V 40 4A
5 813 Micke Johansson Volvo Jönköping MK BARUMRACING 5 3 5 5 7 5 4 34 1B 5A
6 810 Gert Göran Persson Toyota Tomelilla MK Team MAGIC RACING 5 5 4 7 5 5 14 45 6AB
7 823 Lars Persson Volvo SMK Helsingborg Team Rallysaft 4 4 4 4 3 4 5 28 2B
8 804 Magnus Nilsson Opel Svedala MK Team Magic Racing 5 4 5 1 4 4 4 27 3B
9 802 Christer Ingvarsson Opel Simrishamns MK 0SB 5 4 7 4 3 14 37 4B
10 821 Håkan Eriksson Volvo Tomelilla MK 3 3 3 2 5 2 7 25 5B
11 809 Tomas Hagman Volvo Dalby MK 4 5 4 3 3V 1 3 23 1C 6B
12 815 Magnus Olofsson Volvo Kristianstads FRC 2 3 2 3 2 2 3 17 2C
13 808 Jerry Jönsson Volvo SMK Helsingborg 7 3 3 0B 0E 0E 5T 18 3CB
14 820 Fredrik Johansson Toyota MK Falcon 4 0S 7 5 0B 7 2 25 4CE
15 819 Glenn Lindell Volvo SMK Helsingborg TEAM ESSEN 2 4 5 2 4 3 4 24 5CE
16 807 Niklas Pettersson Volvo Kristianstads FRC 3 7 3 5 2 3 0B 23 6CE
17 822 Rikard Hedström Saab Eslövs MK 7 4 0B 11
18 818 Åke Andersson Saab Haninge MK 3 2 2 0B 0E 7
19 806 Ib Bergstedt Saab Kristianstads FRC 0B 2 3 0B 0E 0E 0E 5