Vid fel och brister kontakta oss gärna på info@resultattavlan.se Vi kommer inte hinna fixa något till den pågående tävlingen men förhoppningsvis till nästa tävling.

ExxonMobil Race

Senior

Pos Nr Namn Bil Klubb Anmälare 1 2 3 4 5 Totalt D C B A
1 27 Oliver Sundström Saab Vara MK 0 7 7 10 14 45 1A
2 11 Tom Edvardsson Saab Kristianstads FRC Barum Racing 0 5 5 14V 8 37 1BV 2A
3 42 Jonas Larsson Volkswagen SMK Nyköping Opus Bilprovning 3 5 7 14 14 43 3A
4 33 Sammy Andersson Volvo Osby MK Barum Racing 7 7 7V 14 10 45 4AB
5 5 Jimmy Karlsson Saab Skepptuna MK 5 4 5 14 14 42 5AVB
6 37 Robin Nilsson Volvo Eslövs MK Barum Racing 5 4 5 14 14 42 6AB
7 18 Fredrik Salsten Volvo Fjärås MK Salsten Racing AB 7 7 7 10 10 41 2B
8 62 Mikael Lundé Volvo Ryds MK Team BBG 7 7 4 14 6V 38 3B
9 39 Jimmy Gudmundson Saab Kristianstads FRC Barum Racing 7 5 7 6 14 39 4BB
10 41 Dennis Gudmundson Saab Kristianstads FRC Barum Racing 4 3 2 14 10 33 1C 5BB
11 46 Jesper Sundström Volvo Jungnerligans Rc 2 4 7 8 14 35 6BB
12 57 Pontus Mejving Nissan Skillingaryds MK Hejdu Hejdu Racing 4 5 3 14 8 34 2CV
13 14 Martin Bengtsson Volvo Eslövs MK 4 7 4 8 10 33 3C
14 15 Anton Areskoug Saab Tomelilla MK 3 4 3 10 14 34 4C
15 31 Emil Karlsson Volvo Vimmerby MS 7 0B 7 14 6 34 5CVB
16 48 Jesper Magnusson Volvo Team 13 0S 0E 5 14V 10 29 1D 6CB
17 53 Michael Olander Volvo MK Team Westom 5 5 4 10 8 32 2D
18 55 Richard Karlsson Volvo MK Speed 0S 7 3 8 14 32 3D
19 24 Mattias Hansen Opel Hästveda FRC 0B 0TB 4V 14V 14 32 4DS
20 9 Björn Bols BMW SMK Helsingborg 1 7 4 8 10 30 5DS
21 21 Sebastian Dahl Opel Hästveda FRC 4 0S 2 10V 14 30 6DS
22 26 Robin Johansson Saab MK Scandia 7 5 7 0B 10 29
23 4 Max Nilsson Saab Eslövs MK 4 2 5 10T 8 29
24 23 Jerry Lennartsson Peugeot Kristianstads FRC Bil & Maskin Degeberga AB 2 7 4 8 8 29
25 30 Bengt Svensson Saab Kristianstads FRC Bil & Maskin Degeberga AB 5 5 7 6 6 29
26 13 Marcus Lennartsson BMW Tomelilla MK 3 3 0E 8 14 28
27 6 Niklas Johansson Saab Målilla MK 3 5 0B 10 10 28
28 56 Nathalie Petersson Audi SMK Helsingborg 7 1 4 8 8V 28
29 16 Marcus Bengtsson Volvo Eslövs MK 3 5 5 8 6V 27
30 79 Dennis Hedström Saab Eslövs MK 1 5 0S 10 10 26
31 29 Martin Mårtensson Saab Eslövs MK 5 0B 5 6 10 26
32 61 Johan Olofsson Saab SMK Helsingborg 2 4 4 8 8V 26
33 70 Christian Andersson Opel Tomelilla MK 7 7 0B 8 4 26
34 7 Robert Hedström Saab Eslövs MK 0S 0S 1 14 10 25
35 38 Jan-Erik Kristersson Opel Kristianstads FRC 0B 4 5 10 6V 25
36 44 Danny Eckhoff Volvo SMK Helsingborg Team Rallysaft 4 7 2 6 6V 25
37 2 Tim Wretling Volvo Hallsbergs MK 3 5 3 14 0S 25
38 83 Jan-Ove Klyft Volvo Eslövs MK 5 4 3 6 6 24
39 54 Sebastian Klyft Volvo Eslövs MK 4 5 5 4V 6 24
40 32 Jonatan Magnusson Volvo Fjärås MK 0B 7 7 10 0TB 24
41 67 Tom Persson Saab SMK Helsingborg 2 0S 5 8 8V 23
42 25 Roger Olsson Citroen Tomelilla MK 0S 4 4 6 8 22
43 19 Paul Åberg Opel SMK Helsingborg Team Rallysaft 0S 3 5 8 6 22
44 76 Stefan Persson Opel SMK Helsingborg 7 3 3 4 4 21
45 64 Lars Lindgaard Toyota NMKA Danmark 4 3 7 0SV 6 20
46 66 Christer Ingvarsson Ford Simrishamns MK Ingvarssons Last & Schakt AB 3 4 3 10V 0TB 20
47 45 Linus Persson Volvo SMK Helsingborg Team Rallysaft 1 3 4 6 4 18
48 68 Elliot Petersson Audi SMK Helsingborg 4 2 2 6 4 18
49 78 Christoffer Gudmundson Opel Kristianstads FRC Barum Racing 5 3 0B 6 4 18
50 8 Martin Vångendal Saab Laholms MK 2 3 3V 10 0E 18
51 75 Robin Nilsson Saab MSK Kvarnvingarna 3 7 2 6 0B 18
52 69 Niklas Lundh Volkswagen Gnesta MK 4 2 2 0B 8 16
53 60 Glenn Johansson Opel Pilatorps MK Tyringe bildemontering AB 3 1 3 0B 8 15
54 43 Balthazar Kristiansson Volvo Älmhults MK Team Rallysaft 0S 3 2 6 4 15
55 34 Michael Grahn Saab SMK Helsingborg 5V 0B 0E 10 0E 15
56 3 Linus Lidén Volvo SMK Helsingborg 3 2 4 6 0B 15
57 28 Daniel Johansson Volvo Eslövs MK 4 4 7 0B 0B 15
58 10 Gert-Åke Klyft Volvo SMK Helsingborg Team Rallysaft 3 4 5 2 14
59 17 Oscar Hansen Volvo Laholm MK 5 4 5V 0E 14
60 84 Marcus Nilsson Volvo Eslövs MK 7V 7 0B 0VB 14
61 74 Andreas Persson Opel Simrishamns MK Team Lasses Trafikskola Sjöbo 2 4 3 4 0E 13
62 65 Stefan Persson Saab SMK Helsingborg 7 2 4 0S 13
63 52 Johnny Nilsson Volvo SMK Helsingborg 1 2 2 2 4 11
64 40 Marcus Hansson Volvo SMK Helsingborg 3 2 0B 2 4 11
65 12 Roberth Krondahl Saab Tomelilla MK 5 5 0E 0E 10
66 77 Patrik Ahlstedt Opel Christianstads RC V.Vram Racing 5 0B 0E 4 0S 9
67 72 Mikael Hult Volvo SMK Helsingborg 2 3 4 0B 9
68 50 Robin Gustafsson Volvo Pilatorp MK Tyringe Bildemontering AB 1 5 3 0B 9
69 58 Harely Petersson Audi SMK Helsingborg 5 3V 1T 0S 9
70 80 Tony Ohlsson Volkswagen SMK Nyköping 7 2 0B 0B 0B 9
71 49 Leo Sandberg Saab Ulricehamns MK 5V 0B 3 8
72 81 Oscar Olsson Volvo Laholms MK Team Essen 0B 3 0S 4 0B 7
73 20 Hampus Magnusson Volvo Hästveda FRC 0B 2 2 0E 4
74 1 Viktor Jacobsson Saab SMK Helsingborg 2 2 0B 4
75 35 Mats Myrberg Saab Ludvika MS Opus Bilprovning 4V 0E 0E 4
76 71 Filip Larsson Saab Varbergs MK 0B 3 3
77 22 Berthil Hansen Volkswagen Laholms MK 0B 0E 0E 0E 0
78 36 Filip Evertsson Saab Skövde MK 0B 0
79 73 Christian Maroott Peugeot NMKA Danmark 0E 0

Uteslutna förare

Nr Namn Bil Klubb
47 Andreas Cedervall Opel Kristianstads FRC
51 Peter Kjellkvist Nissan Kristianstads FRC
59 Johan Runesson Audi Kalmar MK
63 Åke Andersson Saab Haninge MK

Veteran

Pos Nr Namn Bil Klubb Anmälare 1 2 3 4 5 Totalt C B A
1 309 Totto Höök Saab Hällefors MK Team Bjuhrs Bil AB 0 3 7 14 10 39 1A
2 322 Kenneth Johnsson Volvo SMK Helsingborg Team Essen 0 7 7 8 14 43 2A
3 323 Jesper Månsson Saab SMK Helsingborg Hagestigs Motorsport 5 5 2 10 14 36 3A
4 327 Magnus Nilsson Toyota Svedala MK Team Magic Racing 4 3 4 14 8V 33 1B 4A
5 318 Benny Olsson Renault SMK Helsingborg Hagestigs Motorsport 7 5 7 14 8 41 5A
6 324 Christian Eriksson Saab Falköpings MK 4 4 7 8 14 37 6AB
7 313 Johan Söderberg Opel Fjärås MK 7 7 5 0B 10 29 1C 2BV
8 314 Mats Andersson Saab Ljungby MK 4 2 4 10 14 34 3B
9 302 Mikael Olofsson Saab SMK Örkelljunga 4 2 5 14 10 35 4B
10 305 Bo Danielsson Ford SMK Helsingborg 0B 7 4 14 6 31 5B
11 310 Per-Erik Larsson Mitsubishi Tomelilla MK Team Graneborg 7 5 7 10 4 33 6BB
12 311 Niklas Mårtensson Volvo Eslövs MK 4 3 5 6 8 26 2C
13 316 Håkan Johansson Saab SMK Helsingborg 3 4 3 10 8 28 3C
14 319 Thomas Håkansson Volvo Ryds MK Fridafors Bilservice F Racing 2 5 5 6 10 28 4C
15 320 Lars Persson Volvo SMK Helsingborg Team Rallysaft 5 4 3 8 6 26 5C
16 328 Glenn Lindell Volvo SMK Helsigborg Team Essen 2 4 2 8 14 30 6CS
17 312 Håkan Jönsson Saab Pilatorps MK 0S 7 0SV 6 10 23
18 321 Conny Persson Saab Arlövs MC Team Graneborg 5V 4 4 4V 6 23
19 306 Tony Persson Opel Simrishamns MK 5 3 2 6 4 20
20 303 Göran Jarnving Volkswagen Mönsterås MK Team BBG 7 7 0B 4 0B 18
21 325 Håkan Eriksson Volvo Tomelilla MK 1 5 5 0S 6 17
22 330 Ante Kristiansson Volvo Älmhults MK Team Rallysaft 3 2 4 8 0B 17
23 304 Ib Bergstedt Volkswagen Kristianstads FRC 0B 2 3 0S 8 13
24 308 Magnus Wislander Saab Hällefors MK Team Bjuhrs Bil AB 0SB 2 1 10 0B 13
25 326 Ulf Persson Volvo SMK Helsingborg 0B 1 2 0B 6 9
26 317 Manfred Levander Saab SMK Helsingborg Team Pärup Racing 3 3 3 9
27 307 Jan Bergstedt Hyundai Kristianstads FRC 3 0B 0E 3
28 301 Tomas Hagman Volvo Dalby MK 0E 1 0E 1

Dam

Pos Nr Namn Bil Klubb Anmälare 1 2 3 4 5 Totalt C B A
1 208 Veronica Salsten Peugeot Fjärås MK Salsten Racing AB 0 7 5 14 10 43 1A
2 227 Emelie Karlsson Saab Målilla MK 0 5 7 14 14 42 2A
3 207 Josefina Stigsson Opel Kristianstads FRC Barum Racing 7 7 7 10 8 39 3A
4 201 Johanna Johansson Toyota Alingsås MK 5 3 4 14 14 40 4A
5 224 Moa Nilsson Saab Eslövs MK 3 7 7 10 14 41 5A
6 205 Madelene Persson Saab SMK Helsingborg 3 3 5 14 6 31 1B 6AB
7 203 Katja Frosthed Toyota Vimmerby MS Team Racepage www.racepage.org 4 5 3 10 10 32 2B
8 212 Emma Olsson Ford Tomelilla MK 5 5 7 6 6 29 1C 3B
9 204 Kajsa Bergstedt Saab Kristianstads FRC 7 4 0B 8V 10 29 4B
10 220 Emma Welin Saab Rasbo MK 4 3 2 6 14 29 5BB
11 209 Maria Mårtensson Volvo SMK Helsingborg Team Rallysaft 5 5 5 4 14 33 6BB
12 210 Emma Kristoffersson Volvo Tomelilla MK Lundells Motorsport 3 7 4 6 8 28 2C
13 228 Marie Karlsson Volvo Vimmerby MS Team Racepage www.racepage.org 3 5 7 4 10 29 3C
14 223 Alexandra Sörensen Saab SMK Helsingborg Barum Racing 7 4 1 10 6 28 4C
15 226 Lina Vångendal Saab Laholms MK 7 7 0SB 8 6 28 5CB
16 213 Angelica Edvardsson Opel Kristianstads FRC Barum Racing 1 4 2 14 8 29 6CS
17 211 Felicia Bendroth Volvo Tomelilla MK 2 2 5 8 8 25
18 202 Frida Ekberg Saab Ryds MK Fridafors bilservice f racing 1 4 2 8 8 23
19 230 Maria Eckhoff Opel SMK Helsingborg Team Rallysaft 0B 2 3 6 10V 21
20 215 Kerstin Persson Benz Saab Arlövs MC Team Graneborg 4 2 4 10 0B 20
21 222 Lindha Borg Peugeot Kristianstads FRC 4 2 0TB 8 4 18
22 216 Jenny Lundh Volkswagen Gnesta MK 3 3 3 4 2 15
23 219 Cecilia Adermark Saab Kristianstads FRC Barum Racing 5 3 3 4 0B 15
24 218 Linn Thomasson Saab Asarums MS Munkahus Racing 2 1 5 4 0B 12
25 229 Lina Ingvarsson Opel Simrishamns MK Ingvarssons Last & Schakt AB 4V 4 4 0B 0E 12
26 214 Nellie Eriksson Saab Falköpings MK 0B 0E 0E 6 0E 6
27 217 Alexandra Magnusson Volvo Team 13 0E 2 2 2 0E 6
28 225 Josefine Lunde' Volvo Ryds MK 2 1V 0B 2 0JE 5
29 206 Nina Höök Saab Hällefors MK Team Bjuhrs Bil AB 5 0E 0E 5
30 221 Ida Lagholm Volvo Älvbygdens MK 0E 1 0B 0TB 0E 1

Junior

Pos Nr Namn Bil Klubb Anmälare 1 2 3 4 5 Totalt C B A
1 416 Eric Jansson Opel Rosendals MK 7 7 5 10 14 43 1A
2 436 Jonathan Glad Saab Ljungsbro MK 5 4 7 14 14 44 2A
3 415 Måns Örum-Gad Volvo Lessebo MK 7 7 7 14 8 43 3AV
4 403 Felix Skärbring Volvo Jungnerligans Rc Team Racepage www.racepage.org 7 4 7 14 14 46 4A
5 428 Filip Gudmundson Saab Kristianstads FRC Barum Racing 7 1 5 14V 14 41 5A
6 402 Moltas Olofsson Volvo Asarums MS 5 7 4 14 6 36 1B 6A
7 413 Sofie Hagrydh Volvo Vara MK 5 3 5 6 10 29 2BB
8 426 Linnea Johansson Saab Lidköpings MSF 5 2 5 10 14 36 3B
9 406 Elof Persson Saab Grimslövs MS Barum Racing 4 4V 3 14 10 35 4BB
10 412 Arvid Höglund Saab Vara MK 4 5 7 8 8 32 5BTB
11 405 Hanna Svensson Saab Kristianstads FRC Bil & Maskin Degeberga AB 7 5 7 10 0B 29 1C 6B
12 414 Filip Benz Volvo Arlövs MC Team Graneborg 4 2 4 10 8 28 2C
13 434 Marika Agnesson Saab Tomelilla MK 4 1 4 10 8 27 3C
14 427 Andreas Toll Citroen Kristianstads FRC 3 4 2 8 10 27 4C
15 435 Marina Hult Volvo SMK Helsingborg Barum Racing 5 7 7 6 4 29 5C
16 432 Simon Gustavsson Saab Sunnansjö MK 7 7 4 0S 10 28 6C
17 408 Emelie Höök Saab Hällefors MK 3 7 3 8 6 27
18 433 Anton Held Volvo Tomelilla MK 0SB 4 4 8 6 22
19 411 Wille Örum-Gad Volvo Lessebo MK 5 0S 2 8 6 21
20 423 Hugo Bergstedt Fiat Kristianstads FRC PF Motorsport Lenhovda 0B 3 1 6V 10 20
21 404 Moa Roos Nykvist Volvo Jönköpings MK 4 3 3 0B 10 20
22 409 Emelie Toll Volvo Kristianstads FRC 3 3 4 6 4 20
23 420 Filippa Björklöv Opel Sjöbo MK 4 3 3 2 6 18
24 429 Teres Klyft Volvo SMK Helsingborg Team Rallysaft 2 2 5 0B 8 17
25 425 Max Bjerstedt Dodge Jönköpings MK Barum Racing 1 5 3 4V 4 17
26 419 Lukas Jönsson Volvo Eslövs MK 1V 5 0SB 10 0S 16
27 424 Neo Bjärgestad Opel Kalmar MK 0E 0B 1 0B 14 15
28 410 Douglas Jarnving Volkswagen Mönsterås MK Team BBG 2 5 0B 0B 8 15
29 437 Oliver Ekholm Saab SMK Helsingborg 2 2 2 4V 4 14
30 401 Linnéa Karlsson Volvo Vimmerby MS Team Racepage www.racepage.org 3 0B 3 6 2 14
31 421 Anna Lundell Volvo Tomelilla MK Lundells Motorsport 1 4 2 2 4 13
32 422 Tindra Hansson Mazda SMK Helsingborg 2V 2 2 4 0B 10
33 430 Victor Wöllecke Saab Nybro AC 0B 0S 0SV 8 0B 8
34 431 Alexander Christensen Opel Sjöbo MK Barum Racing 3 0SB 5 0E 0E 8
35 418 Adam Thomsson Volvo Pilatorps MK Tyringe Bildemontering AB 2 5 0B 0S 7
36 417 Felicia Olsson Saab SMK Helsingborg 3 3 0B 0E 6