Vid fel och brister kontakta oss gärna på info@resultattavlan.se Vi kommer inte hinna fixa något till den pågående tävlingen men förhoppningsvis till nästa tävling.

CrossKart SM 2021 Deltävlig 2

Mini

Pos Nr Namn Bil Klubb Anmälare 1 2 3 4 Totalt
1 34 Liam Eriksson LHR Gullabo RC 1 1 1 1 4
2 7 Emil H Larsson LHR MK Ran 1 1 1 1 4
3 13 Leo Pettersson Norcart MK Team Westom 1 1 1 1 4
4 21 Viktor Falck Norcart Karlstad MK Bil 1 1 1 1 4
5 91 Lukas Fransson Fcs Mini MK Team Westom 1 1 1 1 4
6 43 Sebbe Eklund Ems Eklund Motorsport Västerås MS 1 1 1 1 4
7 94 Hugo Björk Haninge MK 1 1 1 1 4
8 8 Erik Benton L-H Haninge MK 1 1 1E 1 4
9 36 Albin Malmkvist LHR SMK Arboga 1 1 1 1 4
10 11 Wilma Berglund EAS SMK Gävle 1 1 1 1 4
11 66 Felix Lundgren IC-Kart SMK Arboga 1 1 1 1 4
12 15 Pontus Karlsson LHR Kmc-Bil 1 1 1 1 4
13 12 Jack Arvidsson Mini Haninge MK 1 1 1 1 4
14 61 Viktor Bengtsson Mini MK Team Westom 1 1 1 1 4
15 6 Holley Israelsson Lh Racing Finnskoga MK 1 1 1 1 4
16 9 William Näätänen Lh Racing Hällefors MK 1 1 1 1 4
17 3 Nova-Lie Walfridson Norcart MK Ratten 1 1 1 1 4

85 cc

Pos Nr Namn Bil Klubb Anmälare 1 2 3 Totalt C B A
1 24 Vilgot Wetter R4 MK Ran Mne/Sweservice 10 10 10 30 1A
2 88 Charlie Rosmalm Sebom LHR/KTM Haninge MK 7 7 7 21 2A
3 33 Hannes Hägg C-Pro SMK Hälsinge Häggs Bildemontering AB 5 5 7 17 2B 3A
4 81 Oscar Fransson Fruab Racing Västerås MS Kullager.se 3 7 5 15 1B 4A
5 72 William Grängstedt C-pro Karlstad MC Bil 10 10 3 23 5A
6 75 Pär Ekström IC-Kart R4 KTM Munkfors MC 2 7 10 19 6A
7 44 Alfred Eriksson C-Pro KTM SMK Köping 10 10 0B 20 7A
8 55 Rasmus Lidman C-Pro Hallsbergs MK 7 0B 10 17 8A
9 82 Ebbe Strömberg C-Pro MK Ran Mne/Sweservice 10 10 10 30 9AB
10 28 Olle Strömberg C-Pro MK Ran Mne/Sweservice 7 0B 5 12 3B
11 17 Wiktor Wallin C-Pro Östmarks MFF 5 5 2 12 2C 4B
12 51 Elias Johansson Åkerlund C-Pro MK Rimo 7 5 0B 12 5B
13 8 Charlie Höglund Honda SMK Arboga 3 2 2 7 1C 6B
14 7 Hampus Hagström R3 Finnskoga MK 3 3J 7 13 7BJ
15 5 Devin Berryll LH Haninge MK 3 7 5 15 8BB
16 47 Liam Hägg Kawasaki SMK Hälsinge 5 0B 7J 12 9BB
17 18 Eddie Jonsson Persson C-Pro Östmarks MFF 2 2 5 9 3C
18 22 Molly Lundgren C-Pro KTM SMK Arboga 2 3 3 8 4C
19 14 Ellie Atteblad IC 4 Ömff 1 2 2 5 5C
20 45 Elis Rippe Lh Racing MK Ran 5 3 3 11 6C
21 83 Ludvig Fransson Fruar Racing Västerås MS Kullager.se 2 5 0B 7 7C

45+ Veteran/Senior

Pos Nr Namn Bil Klubb Anmälare 1 2 3 Totalt B A
1 816 Johan Eklund Ems Eklund Motorsport Västerås MS 10 10 2 22 1A
2 815 Mattias Franzen Fze Yamaha Kolsva MS 10 0B 5 15 1B 2A
3 885 Anders Martinsson BGG MK Team Westom 0B 7 10 17 3A
4 893 Tomas Andersson C-Pro MK Kopparberg 5 7 10 22 4A
5 802 Tomas Boklund IC Arboga 5 10 10 25 5A
6 859 Peter Brunzell KTM MK Team Westom 10 5 7 22 6A
7 808 Alexander Jansson C-Pro Västerås MS 3 7 7 17 7A
8 881 Patrik Berryll LH Haninge MK 3 3 5 11 2B 8AB
9 868 Hans-Erik Sjöberg En Röd SMK Eda 7 10 3 20 9A
10 876 Thomas Agerheim Husaberg 644 Haninge MK 7 0B 7 14 3B
11 812 Christian Eklund Ems Eklund Motor Sport Västerås MS 0B 0B 2 2 4B
12 871 Johan Darbom IC Kart Haninge MK 3 3 5 11 5B
13 830 Lars Åke Wallin IC 4 Västerås MS 0B 5 10 15 6BB
14 888 Mats Sebom A.D Husaberg Haninge MK 7 3 3 13 7BE
15 840 Henrik Spets IC4 Ömff 5 5 0B 10 8BE

125 cc

Pos Nr Namn Bil Klubb Anmälare 1 2 3 Totalt B A
1 102 Jonathan Rådström IC Kart R4 Likenäs MK Team Värmland Motorsport 10 10 10 30 1A
2 144 Elias Nilsson C-Pro Likenäs MK Team Värmland Motorsport 10 7 2 19 2A
3 140 Alex Lindeqvist C-Pro / KTM Haninge MK 10 5 7 22 3A
4 113 Loke Pettersson R4 / KTM Haninge MK 7 10V 0E 17 4A
5 108 Einar Friberg C-Pro Team Westom 5J 0B 7 12 1B 5A
6 170 Erik Andersson C-Pro Östmarks MFF 7 10J 10 27 6A
7 128 Oliwer Lidman C-Pro Hallsbergs MK 0E 0E 10 10 2B 7A
8 132 Josefin Holmkvist C-Pro Gestrike RT Katalysatoråtervinning 7 2 5 14 8A
9 135 Jesper Jansson Dåkab Botkyrka MK 2 5 7 14 9AB
10 182 Robin Lejtorp IC3 SMK Arboga Nerike Kugg & Mekan Motorsport 5 3 3 11 3B
11 166 Mika Mensonen C-Pro Four-Stroke Karlstads Motorclub-Bil Stockholms Golventreprenör AB 3 5 5 13 4B
12 172 Gustav Atteblad IC4 Ömff 2 3 0E 5 5B
13 189 Alfred Åhlander C-Pro/TM Haninge MK 3 7 1 11 6B
14 120 Emil Naessen C-Pro SMK Nyköping Mne/Sweservice 5 0E 5 10 7B
15 111 Eivind Walfridsson Dahl C-Pro MK Ratten 3 7 3 13 8BB
16 197 Oskar Nord-Jansson LH Västerås MS 2 3 2 7 9B

250 cc

Pos Nr Namn Bil Klubb Anmälare 1 2 3 Totalt A
1 252 Marcus Svensson TM Race Pipe Dals MK 10 10 10 30 1A
2 285 Eric Bönström R4 S Östmarks MFF 7 10 10 27 2A
3 280 Rasmus Brunnkvist R4 KTM Västerås MS Autorikt & Racing AB 5J 7 7 19 3A
4 258 Casper Granfors IC R4 Kolsva MS Östmarks Bildemontering 10J 5 7 22 4A
5 288 Vendela Rosmalm Sebom LHR/KTM Haninge MK 7 5J 5 17 5A
6 204 Sebastian Ainerfors KTM IC3 Västerås MS 3 3 0B 6 6A
7 205 Daniel Bowenius IC Haninge MK 5 7 0B 12 7A
8 225 Isac Forsman LHR/ Rotax MSK Kvarnvingarna 0B 0E 5 5 8A

650 cc

Pos Nr Namn Bil Klubb Anmälare 1 2 3 Totalt A
1 658 Linus Andersen C-Pro Haninge MK 5 5 7 17 1A
2 650 Felicia Walfridson IC Kart R4 MK Ratten 7 5 3 15 2A
3 680 Joakim Eriksson C-Pro Västerås MS 3 7 5 15 3AV
4 682 Alexandra Lejtorp C-Pro SMK Arboga Nerike Kugg & Mekan Motorsport 3 2 3 8 4A
5 605 Mattias Andersson C-Pro KTM MK Kopparberg 10 10 7 27 5A
6 603 Noel Eliasson C-Pro KTM SMK Arboga 10 7 10 27 6A
7 620 Felicia Grundtman IC Kolsva MS 2 3 2 7 7A
8 691 Johan Fransson KTM MK Team Westom 7 10 10 27 8A
9 609 Rikard Johansson KTM Haninge MK 5 2 5 12 9A
10 645 William Franzén Fze-Kart Kolsva MS 0B 3 2 5

Xtreme

Pos Nr Namn Bil Klubb Anmälare 1 2 3 Totalt C B A
1 1 Tommie Svärd Casmat Finnskoga MK 10 10 7 27 1A
2 189 Algot Hammarqvist Speedcar Åtvidabergs MK 10 10 5 25 2A
3 124 Sebastian Enholm Speedcar Teknis MC Katalysatoråtervinning 7 7 10 24 3A
4 66 Max Rundberg Speedcar Haninge MK 10 5 7 22 4AV
5 45 Jens Rippe Casmat Laxå MK 5 10 10 25 5A
6 101 Gunnar Ullén Speedcar MK Rimo 7 7 7 21 6A
7 70 Marcus Agerheim Speedcar Haninge MK 5 5 10 20 1B 7A
8 47 Jimmy Karlsson Rx01 Götene MK 10 7 5 22 8A
9 69 Charlie Agerheim Speedcar Haninge MK 7 10 3 20 2B 9AE
10 94 Hampus Wretman Casmat Haninge MK 3 2 10 15 1C 3B
11 96 Kim Koivio Speedcar Haninge MK Örby Gummi 0E 7 10 17 4B
12 4 Micke Göthesson Speedcar Jämtlands MK 3 7 10 20 5B
13 80 Erik Eriksson Mv Racing Toarps MK 7 3 7 17 6B
14 111 Jonatan Hoffman Casmat Haninge MK Jhsm Däck & Bilservice AB 10 0B 3 13 2C 7B
15 137 Rasmus Roos Speedcar Haninge MK Jhsm Däck & Bilservice AB 5 10 0B 15 8B
16 24 Alexander Enholm Speed Car MK Ran 7 2 7 16 9B
17 37 Henrik Lindholm Casmat SMK Gävle 5 3 3 11 3C
18 87 Peter Gillberg Semog Bravo SMK Arboga 5 5 5 15 4C
19 144 Martin Stigh Semog Finspångs MS Br Stighs Åkeri AB 3 10 2 15 5C
20 141 Fredrik Köhler Casmat MK Ramunder 7 2 3V 12 6C
21 3 Nils Erixon Speedcar Strängnäs AMS 10 5 0B 15 7CE
22 20 Jimmy Bergander Speedcar Haninge MK 3 7 5 15 8CE
23 15 Timmy Sakariassen Edge MK Team Westom 5 5 10 9CE
24 64 Anders Sakofall Casmat Ludvika MS 0E 3 5 8
25 190 Hampus Rådström MK Team Westom 0B 0B 7 7
26 5 Martin Berglund Casmat SMK Gävle 2 0B 5 7
27 25 Johan Birgersson Yacar Stark Edition SMK Gävle 2 3 2 7
28 912 Matilda Adolfsson Yacar Hyllinge MS 1 2 3 6
29 50 Rickard Jonsson Semog Haninge MK 0B 5 0B 5
30 44 Kalle Göthesson Speedcar Jämtlands MK 1 1 3 5
31 13 Mickael Jansson Edge Västerås MS 1 1 2J 4
32 27 Johan Reuterholt Edge Xtreme Västerås MS 0B 2 0B 2

Uteslutna förare

Nr Namn Bil Klubb
40 Marcus Hellman Speedcar Haninge MK
180 Alexander Braneby Semog Strängnäs AMS