SpeakerHjelms Sverigeresa 2021 (SMK Arboga)

Heatindelningar

Heatindelningarna vi visar här kan innehålla fel, det är därför mycket viktigt att du som är förare kontrollerar heatindelningen som sitter uppe på anslagstavlan.

Vid fel och brister kontakta oss gärna på info@resultattavlan.se Vi kommer inte hinna fixa något till den pågående tävlingen men förhoppningsvis till nästa tävling.


Omgång:Final

14
C
202 Hampus Åkerlind Volvo Flens MS 4 4
203 Joel Björkman BMW Flens MS 3 0B 3
204 Theodor Christiansson Opel Kolsva MS 2 2 0SB
208 Alexander Renbro Volvo Sunnansjö MK 4 4
215 Elias Larsson Toyota Kolsva MS 3 0B 3
217 Oscar Hagström Saab AMF Årsunda Team Lumek Motorsport 5 5
17
B
203 Joel Björkman BMW Flens MS 3 0B 3
205 Elias Hermansson Saab SHRA Avesta 10 5 5
206 Lovis Jansson Opel Bortkyrka MK 7 3 4
207 Malin Östmark Saab Kolsva MS Östmarks bildemontering 8 3 5
212 Tom Lindell Saab Östernärkes RMC 7 5 2
215 Elias Larsson Toyota Kolsva MS 3 0B 3
20
A
203 Joel Björkman BMW Flens MS 3 0B 3
206 Lovis Jansson Opel Bortkyrka MK 7 3 4
209 Aaron Blomkvist Saab Hofors MK 10 7 3
210 William Hermansson Saab SHRA Avesta 11 4 7
213 Zeth Enarsson Volvo SMK Arboga 11 4 7
214 Oscar Eriksson Opel Sunnansjö MK 14 7 7

Omgång:2

19
204 Theodor Christiansson Opel Kolsva MS 2 2 0SB
205 Elias Hermansson Saab SHRA Avesta 10 5 5
206 Lovis Jansson Opel Bortkyrka MK 7 3 4
209 Aaron Blomkvist Saab Hofors MK 10 7 3
213 Zeth Enarsson Volvo SMK Arboga 11 4 7
215 Elias Larsson Toyota Kolsva MS 3 0B 3
20
203 Joel Björkman BMW Flens MS 3 0B 3
207 Malin Östmark Saab Kolsva MS Östmarks bildemontering 8 3 5
210 William Hermansson Saab SHRA Avesta 11 4 7
212 Tom Lindell Saab Östernärkes RMC 7 5 2
214 Oscar Eriksson Opel Sunnansjö MK 14 7 7

Omgång:1

1
207 Malin Östmark Saab Kolsva MS Östmarks bildemontering 8 3 5
208 Alexander Renbro Volvo Sunnansjö MK 4 4
209 Aaron Blomkvist Saab Hofors MK 10 7 3
210 William Hermansson Saab SHRA Avesta 11 4 7
216 Eddie Lund Volvo Säffle MC 2 2
2
202 Hampus Åkerlind Volvo Flens MS 4 4
203 Joel Björkman BMW Flens MS 3 0B 3
204 Theodor Christiansson Opel Kolsva MS 2 2 0SB
213 Zeth Enarsson Volvo SMK Arboga 11 4 7
217 Oscar Hagström Saab AMF Årsunda Team Lumek Motorsport 5 5
3
205 Elias Hermansson Saab SHRA Avesta 10 5 5
206 Lovis Jansson Opel Bortkyrka MK 7 3 4
212 Tom Lindell Saab Östernärkes RMC 7 5 2
214 Oscar Eriksson Opel Sunnansjö MK 14 7 7
215 Elias Larsson Toyota Kolsva MS 3 0B 3

Omgång:Final

7
None
104 Viktor Gilberg Volvo Gestrike RT 5 3 2
128 Staffan Nilsson Volvo Säffle MC 9 4 5
137 Joel Karlsson Volvo MK Orion 4 0B 4
8
None
108 Joakim Skilberg Volvo MK Speed Benny k:s Alltjänst AB 4 0B 4
120 Zeb Enarsson Volkswagen SMK Arboga 7 2 5
127 Tony Parkatti Saab Kolsva MS 5 3 2
133 Micke Heed Volvo Sunnansjö MK Team rävvålaräjsing 6 3 3
9
None
109 Samuel Berg BMW MK Kopparbeg 2 2J 0SB
115 Ture Boström Volvo Järbo MK 4 3 1
124 Linus Pettersson Volvo Flens MS 7 2 5
132 Marcus Lindell Volvo Kolsva MS 2 0B 2
138 William Berg Volvo MK Kopparberg 5 5 0B
11
E
108 Joakim Skilberg Volvo MK Speed Benny k:s Alltjänst AB 4 0B 4
109 Samuel Berg BMW MK Kopparbeg 2 2J 0SB
128 Staffan Nilsson Volvo Säffle MC 9 4 5
132 Marcus Lindell Volvo Kolsva MS 2 0B 2
133 Micke Heed Volvo Sunnansjö MK Team rävvålaräjsing 6 3 3
137 Joel Karlsson Volvo MK Orion 4 0B 4
13
D
113 Kalle Karlsson Volvo Eskilstuna MK 7 4 3
128 Staffan Nilsson Volvo Säffle MC 9 4 5
132 Marcus Lindell Volvo Kolsva MS 2 0B 2
135 Håkan Gillstam Volvo Östernärkes RMC 7 4 3
136 Pontus Åkerlind Volvo Flens MS 7 5 2
139 Sonny Karlsson Volvo MSK Hammaren 9 5 4
16
C
105 Thomas Rolfson Volvo Hallsbergs MK 8 3 5
111 Peter Vesslén Volvo SMK Hälsinge 7 5 2
113 Kalle Karlsson Volvo Eskilstuna MK 7 4 3
117 Benny Karlsson Volvo MK Speed Benny K:s Alltjänst AB 10 5 5
130 Dennis Fryksäter Volvo MK Speed 8 4 4
132 Marcus Lindell Volvo Kolsva MS 2 0B 2
19
B
111 Peter Vesslén Volvo SMK Hälsinge 7 5 2
112 Jonas Larsson Volvo SMK Nyköping 11 7 4
116 Marcus Norgren Volvo Västerås MS 11 4 7
118 Oskar Andersson BMW Flens MS 11 7 4
119 Freddie Gustavsson Volvo SMK Valdemarsvik 12 5 7
132 Marcus Lindell Volvo Kolsva MS 2 0B 2
22
A
101 Stefan Eriksson Volkswagen Kolsva MS Svensk Rörtryckning AB 14 7 7
102 Rasmus Pettersson Volvo Flens MS 14 7 7
116 Marcus Norgren Volvo Västerås MS 11 4 7
119 Freddie Gustavsson Volvo SMK Valdemarsvik 12 5 7
125 Niklas Nyden Volvo Kolsva MS 14 7 7
129 Marcus Bernhardsson Volvo SMK Arboga 14 7 7

Omgång:2

22
111 Peter Vesslén Volvo SMK Hälsinge 7 5 2
115 Ture Boström Volvo Järbo MK 4 3 1
116 Marcus Norgren Volvo Västerås MS 11 4 7
123 Gabriel Parkatti Volvo Kolsva MS 0 0B 0B
124 Linus Pettersson Volvo Flens MS 7 2 5
129 Marcus Bernhardsson Volvo SMK Arboga 14 7 7
23
102 Rasmus Pettersson Volvo Flens MS 14 7 7
105 Thomas Rolfson Volvo Hallsbergs MK 8 3 5
119 Freddie Gustavsson Volvo SMK Valdemarsvik 12 5 7
120 Zeb Enarsson Volkswagen SMK Arboga 7 2 5
128 Staffan Nilsson Volvo Säffle MC 9 4 5
132 Marcus Lindell Volvo Kolsva MS 2 0B 2
24
109 Samuel Berg BMW MK Kopparbeg 2 2J 0SB
118 Oskar Andersson BMW Flens MS 11 7 4
126 Linus Andersson Volvo AMF Årsunda Team Lumek Motorsport 3 0EB 3
127 Tony Parkatti Saab Kolsva MS 5 3 2
139 Sonny Karlsson Volvo MSK Hammaren 9 5 4
140 Tommy Sandberg Volvo Sunnansjö MK 3 0B 3
25
107 Jens Nilsson Volvo Säffle MC Team rävvålaräjsing 5 0B 5
112 Jonas Larsson Volvo SMK Nyköping 11 7 4
130 Dennis Fryksäter Volvo MK Speed 8 4 4
133 Micke Heed Volvo Sunnansjö MK Team rävvålaräjsing 6 3 3
137 Joel Karlsson Volvo MK Orion 4 0B 4
138 William Berg Volvo MK Kopparberg 5 5 0B
26
103 Patrik Åkerlind Volvo Flens MS 0 0EB 0S
104 Viktor Gilberg Volvo Gestrike RT 5 3 2
113 Kalle Karlsson Volvo Eskilstuna MK 7 4 3
117 Benny Karlsson Volvo MK Speed Benny K:s Alltjänst AB 10 5 5
125 Niklas Nyden Volvo Kolsva MS 14 7 7
27
101 Stefan Eriksson Volkswagen Kolsva MS Svensk Rörtryckning AB 14 7 7
106 Mattias Renbro Volvo MK Kopparberg 0 0EB 0B
108 Joakim Skilberg Volvo MK Speed Benny k:s Alltjänst AB 4 0B 4
121 Jörgen Grabmüller Volvo Västerås MS 3 0S 3
135 Håkan Gillstam Volvo Östernärkes RMC 7 4 3
136 Pontus Åkerlind Volvo Flens MS 7 5 2

Omgång:1

4
104 Viktor Gilberg Volvo Gestrike RT 5 3 2
108 Joakim Skilberg Volvo MK Speed Benny k:s Alltjänst AB 4 0B 4
119 Freddie Gustavsson Volvo SMK Valdemarsvik 12 5 7
124 Linus Pettersson Volvo Flens MS 7 2 5
126 Linus Andersson Volvo AMF Årsunda Team Lumek Motorsport 3 0EB 3
138 William Berg Volvo MK Kopparberg 5 5 0B
5
101 Stefan Eriksson Volkswagen Kolsva MS Svensk Rörtryckning AB 14 7 7
109 Samuel Berg BMW MK Kopparbeg 2 2J 0SB
111 Peter Vesslén Volvo SMK Hälsinge 7 5 2
113 Kalle Karlsson Volvo Eskilstuna MK 7 4 3
128 Staffan Nilsson Volvo Säffle MC 9 4 5
137 Joel Karlsson Volvo MK Orion 4 0B 4
6
105 Thomas Rolfson Volvo Hallsbergs MK 8 3 5
112 Jonas Larsson Volvo SMK Nyköping 11 7 4
115 Ture Boström Volvo Järbo MK 4 3 1
125 Niklas Nyden Volvo Kolsva MS 14 7 7
136 Pontus Åkerlind Volvo Flens MS 7 5 2
140 Tommy Sandberg Volvo Sunnansjö MK 3 0B 3
7
102 Rasmus Pettersson Volvo Flens MS 14 7 7
106 Mattias Renbro Volvo MK Kopparberg 0 0EB 0B
117 Benny Karlsson Volvo MK Speed Benny K:s Alltjänst AB 10 5 5
123 Gabriel Parkatti Volvo Kolsva MS 0 0B 0B
133 Micke Heed Volvo Sunnansjö MK Team rävvålaräjsing 6 3 3
139 Sonny Karlsson Volvo MSK Hammaren 9 5 4
8
107 Jens Nilsson Volvo Säffle MC Team rävvålaräjsing 5 0B 5
118 Oskar Andersson BMW Flens MS 11 7 4
121 Jörgen Grabmüller Volvo Västerås MS 3 0S 3
129 Marcus Bernhardsson Volvo SMK Arboga 14 7 7
132 Marcus Lindell Volvo Kolsva MS 2 0B 2
9
103 Patrik Åkerlind Volvo Flens MS 0 0EB 0S
116 Marcus Norgren Volvo Västerås MS 11 4 7
120 Zeb Enarsson Volkswagen SMK Arboga 7 2 5
127 Tony Parkatti Saab Kolsva MS 5 3 2
130 Dennis Fryksäter Volvo MK Speed 8 4 4
135 Håkan Gillstam Volvo Östernärkes RMC 7 4 3

Omgång:Final

1
None
13 Ludwig Eklöf Opel Eskilstuna MK 7 7 0S
20 Daniel Lundquist Saab Fagersta MK 4 3 1J
43 Jenny Lindell Saab Östernärkes RMC 9 4 5
46 Alexander Welin Volvo Östhammars MK 7 4 3
54 Kjell Svensson Volvo Flens MS Team palm 2 2 0B
2
None
3 Stefan Öster Volvo SHRA Lindesberg 4 3 1
4 Annika Isaksson Saab Hofors MK 1 1 0B
14 Rasmus Eriksson Saab Films MK 6 3 3
15 Mattis Gillstam Volvo Östernärkes RMC 8 4 4
33 Jonas Almgren Saab Enköpings MK ETTO POWER 7 7 0SB
41 Johan Morin Saab Västerås MS 3 1 2
3
None
8 Carl Eriksson Volvo Strängnäs AMS 4 1 3
23 Tommy Granat Saab Degerfors RC 9 4 5
26 Louise Malmström Saab Eskilstuna MK 5 3 2
37 Ewelina Göransson Mazda Vä-Östergötlands MK Tjällmo Profil & Reklam 7 2 5
51 Filip Andersson Opel Kolsva MS Svensk rörtryckning ab 1 0B 1
4
None
17 Tommy Lind Saab SMK Sala 9 4 5
22 Lina Zetterström Opel SMK Sala 1 1 0B
27 Mikael Andersson Mitsubishi SHRA Lindesberg 4 4 0B
40 Gustav Pennerborn Saab Kolsva MS 5 1 4
42 Andreas Mattsson Opel Östernärkes RMC 5 3 2V
47 Anders Wallin Saab Storfors MK 8 4 4
5
None
25 Tomas Enarsson Volvo SMK Arboga 4 2 2
30 Jens Selander Saab SMK Arboga 9 2 7
39 Zackarias Granat Saab Degerfors RC 6 3 3
50 Emma Welin Saab Rasbo MK 5 2 3
56 Jonatan Sjöstedt Mitsubishi SMK Vingåker 8 4 4
6
None
6 Alva Sundén Toyota Östmarks MFF Hedströms Motorsport 7 3 4
28 John Fransson Saab Fjugesta MS Nerike Kugg & Mekan Motorsport 3 3 0B
29 Viktor Eriksson Opel Kolsva MS Svenskrörtryckning AB 2 2 0B
45 Stefan Göransson Volvo SMK Sala 5 3 2
49 Per Isaksson Opel SMK Sala 9 4 5
53 Martin Pennerborn Saab Kolsva MS 6 2 4
10
E
13 Ludwig Eklöf Opel Eskilstuna MK 7 7 0S
17 Tommy Lind Saab SMK Sala 9 4 5
23 Tommy Granat Saab Degerfors RC 9 4 5
33 Jonas Almgren Saab Enköpings MK ETTO POWER 7 7 0SB
49 Per Isaksson Opel SMK Sala 9 4 5
56 Jonatan Sjöstedt Mitsubishi SMK Vingåker 8 4 4
12
D
9 Oliver Henkel Saab Sunnansjö MK 10 5 5
11 Anders Avelin Opel MSK Hammaren 9 5 4
13 Ludwig Eklöf Opel Eskilstuna MK 7 7 0S
19 Niclas Rolander Peugeot Finspångs MS 9 5 4
32 Stefan Lundqvist Saab Västerås MS 10 5 5
33 Jonas Almgren Saab Enköpings MK ETTO POWER 7 7 0SB
15
C
2 Ola Andersson Volvo Siljan BRK 10 5 5
13 Ludwig Eklöf Opel Eskilstuna MK 7 7 0S
32 Stefan Lundqvist Saab Västerås MS 10 5 5
34 Jimmy Cederberg Saab Västerås MS 10 7 3
48 Jonas Johansson Saab Svärdsjö MK Team Svartflagg 11 7 4
52 Niclas Gustavsson Opel Hamre MK 10 7 3VJ
18
B
1 Rasmus Lundqvist Passat vr6 Fagersta MK 12 5 7
12 Eric Hellsten Volvo Gestrike RT 12 5 7
24 Magnus Wengelin Saab Sunnansjö MK Team Rävvåla Räjsing 12 5 7
32 Stefan Lundqvist Saab Västerås MS 10 5 5
35 Rickard Andersson Saab Eskilstuna MK 12 5 7
48 Jonas Johansson Saab Svärdsjö MK Team Svartflagg 11 7 4
21
A
1 Rasmus Lundqvist Passat vr6 Fagersta MK 12 5 7
7 Elias Anderberg Saab Årjängs MK 14 7 7
32 Stefan Lundqvist Saab Västerås MS 10 5 5
38 Henrik Edgren Peugeot Munkfors MC 14 7 7
44 Jonas Svensson Volvo Filipstads MC 14 7 7
55 Markus Karlsson Saab Sunnansjö MK 14 7 7

Omgång:2

28
3 Stefan Öster Volvo SHRA Lindesberg 4 3 1
7 Elias Anderberg Saab Årjängs MK 14 7 7
12 Eric Hellsten Volvo Gestrike RT 12 5 7
16 Jonatan Jansson Opel Kolsva MS 0 0EB 0B
27 Mikael Andersson Mitsubishi SHRA Lindesberg 4 4 0B
29
29 Viktor Eriksson Opel Kolsva MS Svenskrörtryckning AB 2 2 0B
34 Jimmy Cederberg Saab Västerås MS 10 7 3
35 Rickard Andersson Saab Eskilstuna MK 12 5 7
45 Stefan Göransson Volvo SMK Sala 5 3 2
46 Alexander Welin Volvo Östhammars MK 7 4 3
30
8 Carl Eriksson Volvo Strängnäs AMS 4 1 3
15 Mattis Gillstam Volvo Östernärkes RMC 8 4 4
24 Magnus Wengelin Saab Sunnansjö MK Team Rävvåla Räjsing 12 5 7
28 John Fransson Saab Fjugesta MS Nerike Kugg & Mekan Motorsport 3 3 0B
44 Jonas Svensson Volvo Filipstads MC 14 7 7
53 Martin Pennerborn Saab Kolsva MS 6 2 4
31
32 Stefan Lundqvist Saab Västerås MS 10 5 5
37 Ewelina Göransson Mazda Vä-Östergötlands MK Tjällmo Profil & Reklam 7 2 5
38 Henrik Edgren Peugeot Munkfors MC 14 7 7
40 Gustav Pennerborn Saab Kolsva MS 5 1 4
42 Andreas Mattsson Opel Östernärkes RMC 5 3 2V
49 Per Isaksson Opel SMK Sala 9 4 5
32
5 Joakim Holmberg Volvo Strängnäs AMS 0 0EB 0B
19 Niclas Rolander Peugeot Finspångs MS 9 5 4
23 Tommy Granat Saab Degerfors RC 9 4 5
26 Louise Malmström Saab Eskilstuna MK 5 3 2
54 Kjell Svensson Volvo Flens MS Team palm 2 2 0B
55 Markus Karlsson Saab Sunnansjö MK 14 7 7
33
11 Anders Avelin Opel MSK Hammaren 9 5 4
20 Daniel Lundquist Saab Fagersta MK 4 3 1J
25 Tomas Enarsson Volvo SMK Arboga 4 2 2
33 Jonas Almgren Saab Enköpings MK ETTO POWER 7 7 0SB
47 Anders Wallin Saab Storfors MK 8 4 4
51 Filip Andersson Opel Kolsva MS Svensk rörtryckning ab 1 0B 1
34
2 Ola Andersson Volvo Siljan BRK 10 5 5
13 Ludwig Eklöf Opel Eskilstuna MK 7 7 0S
14 Rasmus Eriksson Saab Films MK 6 3 3
22 Lina Zetterström Opel SMK Sala 1 1 0B
30 Jens Selander Saab SMK Arboga 9 2 7
56 Jonatan Sjöstedt Mitsubishi SMK Vingåker 8 4 4
35
1 Rasmus Lundqvist Passat vr6 Fagersta MK 12 5 7
17 Tommy Lind Saab SMK Sala 9 4 5
36 Kevin Mattsson Opel Östernärkes RMC 5 2 3
39 Zackarias Granat Saab Degerfors RC 6 3 3
41 Johan Morin Saab Västerås MS 3 1 2
48 Jonas Johansson Saab Svärdsjö MK Team Svartflagg 11 7 4
36
4 Annika Isaksson Saab Hofors MK 1 1 0B
6 Alva Sundén Toyota Östmarks MFF Hedströms Motorsport 7 3 4
9 Oliver Henkel Saab Sunnansjö MK 10 5 5
43 Jenny Lindell Saab Östernärkes RMC 9 4 5
50 Emma Welin Saab Rasbo MK 5 2 3
52 Niclas Gustavsson Opel Hamre MK 10 7 3VJ

Omgång:1

10
2 Ola Andersson Volvo Siljan BRK 10 5 5
12 Eric Hellsten Volvo Gestrike RT 12 5 7
33 Jonas Almgren Saab Enköpings MK ETTO POWER 7 7 0SB
36 Kevin Mattsson Opel Östernärkes RMC 5 2 3
53 Martin Pennerborn Saab Kolsva MS 6 2 4
11
7 Elias Anderberg Saab Årjängs MK 14 7 7
14 Rasmus Eriksson Saab Films MK 6 3 3
15 Mattis Gillstam Volvo Östernärkes RMC 8 4 4
26 Louise Malmström Saab Eskilstuna MK 5 3 2
43 Jenny Lindell Saab Östernärkes RMC 9 4 5
12
9 Oliver Henkel Saab Sunnansjö MK 10 5 5
11 Anders Avelin Opel MSK Hammaren 9 5 4
29 Viktor Eriksson Opel Kolsva MS Svenskrörtryckning AB 2 2 0B
38 Henrik Edgren Peugeot Munkfors MC 14 7 7
39 Zackarias Granat Saab Degerfors RC 6 3 3
54 Kjell Svensson Volvo Flens MS Team palm 2 2 0B
13
30 Jens Selander Saab SMK Arboga 9 2 7
32 Stefan Lundqvist Saab Västerås MS 10 5 5
45 Stefan Göransson Volvo SMK Sala 5 3 2
48 Jonas Johansson Saab Svärdsjö MK Team Svartflagg 11 7 4
50 Emma Welin Saab Rasbo MK 5 2 3
51 Filip Andersson Opel Kolsva MS Svensk rörtryckning ab 1 0B 1
14
19 Niclas Rolander Peugeot Finspångs MS 9 5 4
20 Daniel Lundquist Saab Fagersta MK 4 3 1J
22 Lina Zetterström Opel SMK Sala 1 1 0B
24 Magnus Wengelin Saab Sunnansjö MK Team Rävvåla Räjsing 12 5 7
41 Johan Morin Saab Västerås MS 3 1 2
52 Niclas Gustavsson Opel Hamre MK 10 7 3VJ
15
27 Mikael Andersson Mitsubishi SHRA Lindesberg 4 4 0B
28 John Fransson Saab Fjugesta MS Nerike Kugg & Mekan Motorsport 3 3 0B
34 Jimmy Cederberg Saab Västerås MS 10 7 3
37 Ewelina Göransson Mazda Vä-Östergötlands MK Tjällmo Profil & Reklam 7 2 5
47 Anders Wallin Saab Storfors MK 8 4 4
55 Markus Karlsson Saab Sunnansjö MK 14 7 7
16
1 Rasmus Lundqvist Passat vr6 Fagersta MK 12 5 7
4 Annika Isaksson Saab Hofors MK 1 1 0B
5 Joakim Holmberg Volvo Strängnäs AMS 0 0EB 0B
16 Jonatan Jansson Opel Kolsva MS 0 0EB 0B
49 Per Isaksson Opel SMK Sala 9 4 5
56 Jonatan Sjöstedt Mitsubishi SMK Vingåker 8 4 4
17
3 Stefan Öster Volvo SHRA Lindesberg 4 3 1
6 Alva Sundén Toyota Östmarks MFF Hedströms Motorsport 7 3 4
8 Carl Eriksson Volvo Strängnäs AMS 4 1 3
17 Tommy Lind Saab SMK Sala 9 4 5
35 Rickard Andersson Saab Eskilstuna MK 12 5 7
42 Andreas Mattsson Opel Östernärkes RMC 5 3 2V
18
13 Ludwig Eklöf Opel Eskilstuna MK 7 7 0S
23 Tommy Granat Saab Degerfors RC 9 4 5
25 Tomas Enarsson Volvo SMK Arboga 4 2 2
40 Gustav Pennerborn Saab Kolsva MS 5 1 4
44 Jonas Svensson Volvo Filipstads MC 14 7 7
46 Alexander Welin Volvo Östhammars MK 7 4 3